3 akcje AI, które obiecują pokaźne zyski w ciągu najbliższych pięciu lat Przez Investing com

Rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach szybko postępuje dzięki coraz tańszym i bardziej wydajnym procesorom oraz błyskawicznemu analizowaniu wzorców w ogromnych zbiorach danych (Big Data). Głębokie uczenie, oparte na modelu układu nerwowego człowieka, wykorzystuje sztuczne sieci neuronowe do analizy dużej ilości danych. Ponadto ludzie i ich kompetencje to często podkreślany przez polskich menedżerów czynnik decydujący o powodzeniu cyfryzacji. 60% z nich dostrzega, że głębsza cyfryzacja łańcucha dostaw w ich organizacji wymagałaby podwyższenia kompetencji cyfrowych pracowników, a co druga firma wskazuje brak kompetencji zespołu jako kluczową barierę inwestycyjną w AI.

  • Inwestorzy powinni przeprowadzić szeroko zakrojone badania przed zainwestowaniem w akcje OpenAI.
  • Kluczowe znaczenie ma również analiza wzrostu spółki w czasie.
  • Obecna fala automatyzacji będzie coraz bardziej dotyczyć “białych kołnierzyków”.
  • Aby zainwestować w te firmy trzeba być akredytowanym inwestorem i posiadać miliardy na koncie.
  • Wielu komentatorów uważa, że rozwiązanie OpenAI może być “killerem” modelu biznesowego Alphabetu.

Oczekuje się, że przyszły popyt na układy pamięci, zwłaszcza w sektorze sztucznej inteligencji, wzrośnie, co sugeruje obiecujące perspektywy dla Microna. Założone w 2009 roku przedsiębiorstwo zajmuje się oferowaniem swoim klientom platformy, która pomaga w projektowaniu, tworzeniu oraz rozwijaniu aplikacji bazujących na AI. C3 AI oferuje również rozwiązania mające pomóc w poprawie efektywności operacyjnej. Przykładowo, C3 AI Customer Churn Management zajmuje się monitorowanie satysfakcji klientów i ma przeciwdziałać odejściom klientów do konkurencji. Z kolei C3 AI Data Vision zajmuje się pomocą w wizualizacji, zrozumieniu relacji między poszczególnymi zbiorami danych.

Kupuje się zatem “koszyk” spółek, z których część nie osiągnie sukcesu za dekadę a inne wygenerują ponadprzeciętną stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Zakup ETF-u pozwoli na większą dywersyfikację, co przełoży się na zmniejszenie ryzyka. Dynamiczny rozwój algorytmów pozwala na zastąpienie ludzkiej pracy za pomocą działania linijek kodu.

Dlatego te dynamiczne wzrosty kursów na GPW czy Nasdaq to spekulacje inwestorów, że technologia ta wygeneruje dodatkową wartość dla biznesów, które je wykorzystują. To, że mamy do czynienia z początkową fazą komercjalizacji AI i dużą niepewnością, jak to wpłynie na biznes, może świadczyć zachowanie rynku. Pod koniec 2022 roku, kiedy pojawiły się pierwsze dow markets broker firma informacje o możliwościach ChatGPT, inwestorzy raczej odbierali to jako zagrożenie dla wielu biznesów. Mam tu na myśli chociażby LiveChat – mówi Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat cena akcji Microsoft wzrosła o ponad 1000%. Jest mało prawdopodobny, inwestorzy spółki mogą oczekiwać ciągłych dodatnich zwrotów.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze akcje AI do inwestycji?

Mielibyśmy do niego mówić, zlecać polecenia, wykorzystywać — krótko mówiąc — jak swojego rodzaju asystenta, który jednak nigdy nie śpi i nie choruje. OpenAI zwróciło uwagę, że skalowanie modeli językowych może zbliżać się lub napotykać na podstawowe ograniczenia możliwości modeli językowych. Trenowanie GPT-3 wymagało kilka tysięcy petaflopów/s-dni obliczeń, w porównaniu do kilkudziesięciu petaflopów/s-dni dla pełnego modelu GPT-2[98][99]. Wirtualni zapaśnicy wykorzystują sprytne podejście do uczenia się w szybko zmieniającym się środowisku podczas walki z przeciwnikiem. Agenci wykorzystują formę uczenia się ze wzmocnieniem, czyli technikę inspirowaną sposobem, w jaki zwierzęta uczą się poprzez informacje zwrotne. Technika ta okazała się przydatna w szkoleniu komputerów do grania w gry i kontrolowania robotów[58].

  • Możliwe, że część użytkowników będzie wolało korzystać z chatbota niż wyszukiwać samemu informacje w internecie.
  • W dużym skrócie działalnością spółki jest wykorzystanie zaawansowanych algorytmów do zwiększenia efektywności operacyjnej swoich klientów.
  • 10 notowanych na giełdzie spółek, które wybraliśmy, odgrywa wiodącą rolę w dziedzinie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

W 2020 roku OpenAI ogłosiło GPT-3, model językowy wytrenowany na dużych internetowych zbiorach danych. GPT-3 ma na celu odpowiadanie na pytania w języku naturalnym, ale może również tworzyć tłumaczenia między niektórymi językami i spójnie generować improwizowany tekst[29]. Przy czym tekst wyglądający na spójny nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością (tzw. halucynacje(inne agencja acra przydzielono rating rosji na poziomie “ języki))[30][31]. W czwartek dwucyfrowy wzrost notowań zaliczył Brand24, czyli kolejna spółka działająca w modelu SaaS (Software as a Service). Tu także pretekstem do wzrostów była twitterowa dyskusja, podczas której prezes Michał Sadowski zasygnalizował prace nad wykorzystaniem technologii. W temacie AI na GPW na pierwszym planie znalazł się LiveChat Software.

Podsumowania tekstowe tego co działo się w związku z marką oparte na GPT. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu podrzucimy więcej informacji o tym wdrożeniu – poinformował Michał Sadowski, CEO Brand24. Niezależnie od tego, czy są to zdywersyfikowani giganci technologiczni, czy wyspecjalizowane firmy AI, Nasdaq jest domem dla wielu firm, które przyczyniają się do rewolucji AI.

Przykładem może być Cohere, który pozyskał 125 mln$ finansowania od Tiger Global czy Adept, który pozyskał w zeszłym roku 65 mln$. Innym przykładem jest Stability AI, który pozyskał ponad 100 mln$ w sierpniu 2022 roku. Wiele z bardziej dojrzałych firm z branży AI poszukuje kapitału również na giełdzie. Poniżej przedstawiamy wybrane spółki zajmujące się przynajmniej częściowo działalnością związaną ze sztuczną inteligencją. Nie jest to jednak rekomendacja ale próba pokazania jak różne potrafią być modele biznesowe firm z tej branży. ChatGPT używa uczenia maszynowego zwanego RLHF (reinforcement learning form human feedback).

Czy możemy spodziewać się zaskoczenia z raportu Microsoftu?

Zawsze pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a przeprowadzenie dokładnych analiz lub skonsultowanie się z doradcą finansowym przed podjęciem jakichkolwiek decyzji ma kluczowe znaczenie. Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją wykazują obecnie duży potencjał inwestycyjny, ale nie ma żadnych gwarancji, zwłaszcza na giełdzie. Wiele spółek udowadnia obecnie, że inwestowanie w akcje AI może przynieść solidne zyski. Wiele z nich wciąż ogłasza nowe osiągnięcia i innowacje, w wyniku czego odnotowuje stały wzrost wartości firmy. Ogłosiła, że “zwiększy produkcję swoich chipów AI, aby sprostać rosnącemu popytowi”.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Inwestowanie w prywatne rundy finansowania może być opłacalne, jeśli firma wejdzie na giełdę lub zostanie przejęta. Najlepsza witryna na świecie, jeśli chodzi o wszystkie kwestie związane z inwestowaniem. Sam Altman, szef OpenAI, oraz Jony Ive, były gwiazdor designu w Apple, dyskutowali nad projektem nieznanego urządzenia opartego na sztucznej inteligencji. Nie ma jeszcze szczegółów, czym miałby być ten sprzęt, ale najczęściej spekuluje się nad przekształceniem smartfona w taki sposób, aby maksymalnie “orbitował” wokół AI.

Zrozumienie OpenAI i jego potencjału rynkowego

Uczy się on całkowicie w symulacji przy użyciu tych samych algorytmów RL i kodu treningowego co OpenAI Five. OpenAI rozwiązało problem orientacji obiektowej poprzez wykorzystanie randomizacji domeny, podejścia symulacyjnego, które wystawia uczącego się na różnorodne doświadczenia, zamiast próbować dopasować się do rzeczywistości. Zestaw dla Dactyl, oprócz kamer śledzących ruch, posiada również kamery RGB, które pozwalają robotowi manipulować dowolnym obiektem, widząc go. W 2018 OpenAI pokazało, że system był w stanie manipulować sześcianem i ośmiokątnym pryzmatem[80][81]. 22 maja 2023 twórcy OpenAI – Sam Altman, Greg Brockman i Ilya Sutskever – opublikowali zalecenia dotyczące zarządzania superinteligencją[45].

Dzięki swojej inteligentnej platformie firma osiąga silne tempo wzrostu. W ciągu ostatnich trzech lat średni przychód wzrósł o +36%, a zysk roczny nawet o +54%. Jeszcze kilka lat temu firma NVIDIA (NVDA) była znana przede wszystkim ze swoich kart graficznych (GPU).

Hoffman pozostał w zarządzie Microsoftu, głównego inwestora w OpenAI[43]. – Była obawa, że AI i ChatGPT tak zwiększy efektywność komunikacji tekstowej, że do obsługi klientów będzie potrzeba zdecydowanie mniej tzw. Dodatkowo w przypadku LiveChat istniały obawy, że ostatnie podwyżki cenowe zwiększą presje ministerstwo finansów przewiduje wzrost popytu na złoto o 10 razy na churn. Takie podejście funkcjonowało do zeszłego tygodnia, a sytuacje zmienił komunikat LivePerson, który ogłosił wprowadzenie technologii AI do swoich produktów oraz komentarz, że oczekuje pozytywnego wpływu na biznes. Spektakularny sukces chatbota ChatGPT wywołał run na spółki z branży AI.

Z jednej strony podnosi to produktywność w gospodarce, z drugiej wywiera presję na rynek pracy. Mniej wykwalifikowani pracownicy będą musieli się przebranżowić. Obecna fala automatyzacji będzie coraz bardziej dotyczyć “białych kołnierzyków”. Część prostej pracy biurowej będzie zastępowana przez algorytmy. Mimo, że ChatGPT nie jest rozwiązaniem idealnym, to potencjał tego rozwiązania jest bardzo duży. Zagrożony poczuł się Google, który zarabia krocie na biznesie reklamy w internecie.

Z tego powodu “zbawieniem” dla OpenAi jest Microsoft i jego głębokie kieszenie. Twórca systemu Windows jest największym akcjonariuszem (prawie połowa udziałów) i posiada uprzywilejowane co do dzielenia się zyskami przez OpenAI. “Nawiązaliśmy współpracę z firmą Microsoft, aby wdrożyć naszą technologię za pośrednictwem naszego interfejsu API oraz usługi Azure OpenAI, umożliwiając przedsiębiorstwom i programistom budowanie na bazie GPT, DALL-E i Codex.

Zwalniani pracownicy wracają do firm. Korzystają z nowego prawa i składają wnioski

Korzystają również ze zrównoważonej dywidendy, która obecnie oferuje stopę zwrotu w wysokości 0,91% i roczną wypłatę w wysokości 3,00 USD na akcję. Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych sferach życia, przyczyniając się do podejmowania coraz lepszych decyzji i zwiększania wydajności w różnych obszarach biznesowych i codziennych. Komputery wykorzystujące sztuczną inteligencję stale ewoluują, umożliwiając osiąganie znakomitych wyników w medycynie, przemyśle, finansach, transporcie i nawet w dziedzinie sztuki. Dynamiczny rozwój tej technologii zapewnia innowacyjne rozwiązania i otwiera nowe perspektywy dla postępu ludzkości.

Klarna została założona w Sztokholmie w 2005 r., ale na popularności zyskała w trakcie pandemii Covid-19, gdy wiele osób zaczęło robić zakupy online, przede wszystkim odzieżowe. Model firmy oparty na odroczeniu płatności okazał się szczególnie popularny wśród młodszych, mniej zamożnych konsumentów, którzy nie mogą ubiegać się o kartę kredytową. W szczytowym momencie szału na akcje spółek tech wartość rynkowa Klarny wzrosła do 46 mld USD. Narzędzie jest szkolone na podstawie danych z PriceRunner, usługi porównywania cen, za którą Klarna płaci blisko 1 mld USD.